שאלות ותשובות

שאלות נפוצות על ציור אינטואיטיבי, הסדנאות, ואיך צבע עושה לנו טוב

"הדבר היפה ביותר שנוכל לחוות הוא המיסתורין"

אלברט איינשטיין

אין לי כישרון, האם ציור אינטואיטיבי מתאים לי? האם צריך ידע קודם בציור ואמנות?


כדי ליצור ולהינות מציור אינטואיטיבי לא צריך שום כשרון מיסתורי, ידע טכני או רקע באמנות. לא משנה מתי ציירת בפעם האחרונה, כל אחד יכול לקחת צבע לידיים , להרגיש ולדמיין. כל מה שצריך להביא מהבית זה רצון וסקרנות.

כל אחד מהמשתתפים מגיע עם רקע שונה ומגלה בהדרגה את הסגנון והשפה הייחודיים שנובעים ממנו, בלי לחץ להרשים אף אחד, אפילו לא את עצמו.
אני יכולה לצייר בבית, למה כדאי לי לצייר בקבוצה? מה עושה מדריכת ציור אינטואיטיבי?


לצייר בבית זה באמת נהדר! אבל... הרבה פעמים קשה. קשה להתחיל, קשה להתמיד, וקשה לשמור על רעננות וצמיחה בתוך השיגרה.

סדנאת ציור אינטואיטיבי ממיסה את התירוצים שחוסמים אותנו מליצור ולהתנסות ברעיונות חדשים, ולוקחת אותנו עוד כמה צעדים קדימה.

  • משבצת זמן קבועה ושמורה שמוקדשת כולה לנו וליצירתיות שלנו. גם בתוך הסדנא יש לנו מסגרת של כללים ותרגילים ששומרת עלינו בהלך רוח של סקרנות התחדשות וזרימה.

  • ההנחיה ממדריכה מקצועית מאתגרת ומרחיבה את טווח היצירתיות שלנו כמו שפשוט לא נצליח לבד. גם ברמה של התנסות בסגנונות ורעיונות חדשים, וגם ברמה של העמקה בנושאים שעולים בציור והרחבת המודעות בתוך תהליך היצירה.

  • לא פחות חשוב מכל אלה, המפגש בקבוצה מוסיף קלילות, כיף, חברויות חדשות, הפריה הדדית של רעיונות מפתיעים, שיתוף וקירבה.
איך ציור אינטואיטיבי שונה מחוג ציור? האם לומדים טכניקות ציור?


מה אין בציור אינטואיטיבי? תאוריה, טבע דומם, תולדות האמנות, ביקורת עבודות, לחץ, צורך להרשים, חומרים יקרים, נכון ולא-נכון, יפה ומכוער, מאבק ללמוד טכניקות...

מה יש? עולם שלם של ביטוי והבעה בצבע וצורה, חקירה עצמאית של חומרים מגוונים, והנחיה קשובה.

החלק המשמעותי ביותר בציור אינטואיטיבי הוא התהליך הפנימי שעובר על המצייר. כל הידע שנצטרך מתגלה מעצמו מתוך סקרנות, חקירה עצמאית והשראה מהחברים לקבוצה. ההתנסות בטכניקות חומרים שונים משרתת אותנו כדי לעורר חוויות יצירה חדשות, להעמיק ולהתפתח.
מה הציור שלי אומר עלי? איך מפרשים את הציורים בסוף השיעור?


הציורים שלך אומרים שאת מציירת, וזה נפלא! לעולם לא מנתחים ציור אינטואיטיבי, מפרשים או מאבחנים. העבודה נעשית בסביבה נטולת שיפוטיות לחלוטין כדי לאפשר ביטוי חופשי וספונטני באמת. כל דבר, גם העדין והרגיש ביותר, יכול לעלות ולצוף אל הדף. כל דבר יתקבל באהבה. שום דבר לא חשוף לביקורת. כל השערים יכולים להיפתח בלי חשש. בסוף השיעור אנחנו מתפעלים משפע היצירתיות והחיים שמתגלה לנו על הדף, סופגים את התחושה שמתעוררת בנו, וחולקים את ההתרגשות המשותפת. הסברים מיותרים מפריעים למלוא החוויה לחלחל ולהשפיע.
אני רוצה ציור יפה לקחת הביתה, האם יצאו לי ציורים יפים?


כמובן. באופן מפתיע, הרבה משתתפים אוהבים במיוחד דווקא את הציורים ה"מכוערים" שלהם! חלק מהקסם בציור אינטואיטיבי הוא ללמוד לאהוב את הציורים שלך בדיוק כמו שהם. עם התרגול אנחנו לומדים לזהות את היופי העמוק שיש ביצירה ובחיים שנובעים ממנה, ופתאום הציור שלך תמיד יפה. בכל שיעור נצייר המווון ציורים. את חלקם נרצה לקחת, את חלקם נרצה לזרוק. ומידי פעם יהיה ציור שממש נרצה לתלות באמצע הסלון. בכל מקרה התוצר הוא משני, העיקר בסדנא הוא תהליך היצירה ומה שקורה לנו בתוכו.
למה הרבה משתתפים חוזרים על סדנאות ציור אינטואיטיבי?


קודם כל כי זה כיף גדול!

ציור אינטואיטיבי הוא מרחב גילוי מתמשך, לא ידע מוגבל שלומדים פעם אחת ודי.

לעולם אין שתי סדנאות זהות, תמיד יש רכיב גדול של התייחסות אישית והתאמה למי שמגיע ומה שעולה ברחב הקבוצתי באותו יום.

בכל יום אנחנו מגיעים לציור קצת שונים, מביאים איתנו איכויות אחרות לעבוד איתן. בכל פעם שאנחנו ניגשים לצבע או לתרגיל אנחנו פוגשים אותו אחרת, מקבלים הזדמנות להעמיק ולהתפתח. עם הזמן יש לנו יותר אומץ לחקור ולהתנסות, להעיז לפגוש עוד ועוד חלקים בתוכנו ובעולם.
לא בא לי לדבר ולשתף, אני חייב להסביר מה ציירתי?


לא צריך שום הסברים. הציור מאפשר לנו להיות במגע אפילו עם חלקים בנו שלא ניתן לגשת אליהם במילים, השיחה החשבה היחידה היא הדיאלוג הפנימי בינך לבין הציור, ההתבוננות והיצירה. רוב הסדנא מוקדשת לציור וחוויה ישירה, עם זמן מנוחה מוגדר לדיבורים ושיתוף למי שמתאים לו.
האם ציור אינטואיטיבי הוא שיטה תרפויטית? איך זה עובד אם לא מדברים?


תרגול עקבי של ציור אינטואיטיבי מאפשר ריפוי רגשי עמוק ע"י תקשורת עם החלקים הלא מילוליים של הנפש. העבודה ה"טיפולית" נעשית מעצמה בדיאלוג פנימי בין המצייר לציור, ולא דרך מטפל חיצוני.

ציור אינטואיטיבי דומה ליוגה במובן הזה, כל משתתף מבצע את ה"מתיחות" שהגוף/הנפש מאפשרים לו ברגע זה. לא נעשות מניפולציות מבחוץ שעלולות לפצוע, כל אחד עובד בקצב שלו, בהקשבה למשאבים שעומדים לרשותו כרגע, וכוחות הריפוי הטבעיים נכנסים לפעולה.
מה הקשר בין ציור אינטואיטיבי לטיפול באמנות?


ציור אינטואיטיבי נמצא במרחב שבין היצירתי לטיפולי. ליצירה עצמה יש ערך טיפולי, והדיאלוג הפנימי מחיה את היצירתיות.

אנחנו לא מנסים "לרפא","לתקן", או בכלל לכוון לתוצאה מסוימת, אמנותית או רגשית.

ציור אינטואיטיבי משלב מסגרת תומכת עם הנחיה מדויקת, ובכך מאפשר לפגוש חלקים נסתרים ועדינים של עצמנו שלא היו צפים אל פני השטח במצבים אחרים. המפגש הזה מניע תהליך פנימי של גילוי וריפוי, בקצב הנכון למצייר באותו הרגע, ומתוך פתיחות אמיתית.

ציור אינטואיטיבי אינו תחליף לטיפול פסיכולוגי כאשר הוא נחוץ.
באיזה חומרים משתמשים בציור אינטואיטיבי?


ציור אינטואיטיבי הוא חוויה מעוררת, חושית רגשית ורוחנית, דרך המגע עם צבע.

בסדנאות למתחילים אנחנו משתמשים בצבעי פסטל יבש, צבעים רכים ונעימים דמויי גיר, בשלבים מתקדמים יותר ממשיכים גם לצבעי פנדה שכבר מתנהגים קצת אחרת, צבעי גואש ומכחול, ואקריליק על קנווס.

כולם חומרים פשוטים מאוד לשימוש, סלחניים לניסיונות ונותנים תוצאות מיידיות נהדרות. כל חומר מעורר תחושות אחרות ומשפיע על תהליך היצירה בדרכו המיוחדת. ההיענות המתמסרת של הפסטל, שימוש ביותר כוח עם הפנדה, הנוזליות של הגואש, ציור שכבה על שכבה באקריליק ועוד הפתעות...
אני מרגישה חסומה ביצירה שלי, האם ציור אינטואיטיבי יעזור לי?


כן! ציור אינטואיטיבי מאפשר התמודדות כנה וישירה עם מחסומי יצירה, בלי להתחמק ובלי להתעקש בכוח, עבור יוצרים בכל תחום אמנותי ובחיים בכלל. הסדנא היא מרחב בטוח לפגוש מה שנמצא כאן ועכשיו וליצור ממנו, תוך כדי גילוי מחדש של תשוקת היצירה ושחרור מפרפקציוניזם משתק.
אני מציירת הרבה בבית, איך הציורים שלי ישתנו בעקבות הסדנא?


לכל אחד יש את הקול האישי שלו. כאשר ניפתח ונתנסה בעוד כווני חשיבה, הקשבה ותגובה, אין לדעת אילו עוד עולמות נוכל לברוא! גם אם השינוי יראה מינורי כלפי חוץ, תהליך היצירה עצמו יהיה עשיר משוחרר ומהנה יותר.

הצטרפו גם אתם
להתעדכן לפני כולם בסדנאות חדשות
קישורים מהירים
  • Facebook Social Icon

כל הזכויות שמורות          מיכל רביב 

שלחו לי הודעה
פרטי קשר

 מיכל רביב  054-2181077